Formas verbais no total: 53
Imperativos e particípios
Presens particip immuniserande
Presens particip immuniserat
Presens particip immuniserad
Tipo jag du han/hon/den/det vi ni de
Presens immuniserar immuniserar immuniserar immuniserar immuniserar immuniserar
Preteritum immuniserade immuniserade immuniserade immuniserade immuniserade immuniserade
Futurum ska immunisera ska immunisera ska immunisera ska immunisera ska immunisera ska immunisera
Konditionalis I skulle immunisera skulle immunisera skulle immunisera skulle immunisera skulle immunisera skulle immunisera
Perfekt har immuniserat har immuniserat har immuniserat har immuniserat har immuniserat har immuniserat
Pluskvamperfekt hade immuniserat hade immuniserat hade immuniserat hade immuniserat hade immuniserat hade immuniserat
Futurum exaktum ska ha immuniserat ska ha immuniserat ska ha immuniserat ska ha immuniserat ska ha immuniserat ska ha immuniserat
Konditionalis II skulle ha immuniserat skulle ha immuniserat skulle ha immuniserat skulle ha immuniserat skulle ha immuniserat skulle ha immuniserat
Imperativ - immunisera - - immunisera -

Verbos semelhantes a immunisera

Verbos conjugados anteriores e posteriores immunisera

« immunisera »